Postęp w rozwoju technologii płatniczych sprawia, że coraz częściej stykamy się z wirtualnymi portfelami. Nawet jeśli nigdy nie słyszałeś tej nazwy, z pewnością niejeden raz podczas transakcji online wyświetliła Ci się opcja skorzystania właśnie z e-portfela. W tym tekście podpowiadamy, jak działają wirtualne portfele, jakie są ich zalety i czy korzystanie z nich jest bezpieczne.
Z tekstu dowiesz się:
- jak działają portfele internetowe,
- jakie są zalety korzystania z portfeli internetowych,
- czy korzystanie z takich platform jest bezpieczne.
Wirtualnych portfeli używa się przede wszystkim do płacenia w internecie. Takie płatności są szybkie i zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa. E-wallety doskonale nadają się także do przechowywania pieniędzy i płacenia również bezpośrednio w sklepie.
Zakupy online a portfele internetowe: jak to działa?
Pod względem posiadanych funkcji wirtualny portfel może przypominać ten tradycyjny. Umożliwia on bowiem opłacanie transakcji, magazynowanie środków i przechowywanie danych kart płatniczych. Różnicą jest oczywiście to, że istnieje on tylko w wersji online: możesz z niego korzystać wyłącznie za pośrednictwem sprzętów elektronicznych.
Zasada działania portfela internetowego jest bardzo prosta: aby zacząć go używać, musisz założyć w nim konto, co będzie wymagało podania Twoich danych osobowych. Kiedy już uda Ci się dopełnić wszystkich formalności związanych z zakładaniem konta, będziesz mógł przelać do swojego e-portfela pierwsze środki. Możesz to zrobić m.in. za pośrednictwem przelewu (płatności internetowej) lub kodu przedpłaconego. Innym sposobem jest podpięcie do Twojego portfela posiadanej przez Ciebie e-karty płatniczej – w ten sposób środki będą pobierane bezpośrednio z Twojego konta.
Wydawanie pieniędzy, które zdeponowałeś w swoim portfelu, też nie jest szczególnie problematyczne: możesz płacić bezpośrednio e-portfelem, logując się do niego za pośrednictwem np. strony internetowej sklepu, w którym dokonujesz zakupów. Możesz też podłączyć swój e-portfel do telefonu i płacić z jego pomocą bezpośrednio w sklepie.
Płatności kartą za pośrednictwem internetowego portfela – jakie mają zalety?
Wiele osób ma sceptyczne nastawienie do wirtualnego portfela i dokonywania płatności internetowych czy tradycyjnych za jego pośrednictwem, tymczasem korzystanie z tego rozwiązania niesie za sobą wiele korzyści. Jakich? Sprawdź:
- wygoda – aby korzystać ze środków zgromadzonych w e-portfelu, wystarczy Twój smartfon czy smartwatch, co oznacza brak konieczności zabierania ze sobą fizycznego portfela,
- zwrot gotówki – płacąc za zakupy za pomocą e-portfela, zyskujesz dostęp do funkcji chargeback, czyli obciążenia zwrotnego; w przypadku niezadowolenia z zakupów lub oszustwa internetowego możesz wnioskować do banku o zwrot pieniędzy,
- dostęp do promocji specjalnych – korzystanie z portfela elektronicznego często daje możliwość korzystania z wielu atrakcyjnych ofert promocyjnych.
Płatność portfelem wirtualnym a bezpieczeństwo
Zapoznając się z nową metodą płatności internetowych, z pewnością zastanawiasz się, czy jest ona bezpieczna. W przypadku korzystania z portfela wirtualnego odpowiedź brzmi: jak najbardziej! Po pierwsze, pozwala on na zostawienie kart płatniczych w domu, co ogranicza ryzyko ich kradzieży lub zgubienia i sprawia, że będziesz musiał pilnować tylko jednej rzeczy – telefonu lub smartwatcha. Po drugie natomiast, możesz mieć pewność, że Twoje dane wrażliwe nie trafią w niepowołane ręce – korzystając z e-portfela, udostępniasz jedynie dane e-portfela właśnie, a nie karty.
Gdyby jednak nie udało Ci się przypilnować portfela albo smartwatcha, do którego masz podpięty portfel z kartami, nie panikuj, lecz skorzystaj z systemu szybkiego zastrzegania kart Zastrzegam.pl, który powstał z inicjatywy Związku Banków Polskich. Jak to działa? Zadzwoń pod numer (+48) 828 828 828, a system zapyta Cię o Twój problem oraz nazwę banku i połączy z jego infolinią. Cały proces zajmuje zaledwie kilka minut. System działa codziennie przez całą dobę, więc będziesz mógł zastrzec swoje karty, kiedy tylko zauważysz brak urządzenia w Twojej kieszeni czy torebce.