(Zaktualizowano: 27 lipca, 2023)

Sprzedaż mieszkania to złożony proces, który – pomimo wysokiego popytu – wymaga od właścicieli wysiłku związanego z przygotowaniem oraz wystawieniem lokalu na sprzedaż. Różnice między mieszkaniami z rynku pierwotnego i wtórnego są znaczne, ale co zrobić, gdy mowa o nieruchomości obarczonej zadłużeniem? Co trzeba wiedzieć o sprzedaży takiego lokalu?

Zadłużenie – wiele przyczyn, jeden problem

Bankructwo przedsiębiorstwa, zaciągnięte kredyty hipoteczne, nieopłacanie czynszu czy obciążenie mieszkania długami właściciela prowadzi do sytuacji, w której znalezienie kupca tradycyjną drogą może sprawić duże trudności, a czasami wręcz uniemożliwić sprzedaż. Zadłużone mieszkanie z oczywistego powodu nie budzi entuzjazmu wśród nabywców, którzy zwykle sami zaciągają kredyt, aby sfinansować zakup. Sama konieczność regulowania dodatkowych kwestii prawnych oraz świadomość, że lokal obciążony jest długami działa odstraszająco na klientów. Chociaż opłaty tego typu zwykle nie zostają przeniesione na nowego właściciela, jednakże trzeba się wcześniej upewnić, czy Urząd Skarbowy nie rozpoczął egzekucji zaległości poprzez komornika. Takie czynności wymagają sprawdzenia zapisów w księdze wieczystej, chociaż notariusz obecny przy podpisaniu umowy zobowiązany jest do poinformowania nabywców o wszelkich skutkach prawnych bądź finansowych, które wynikają z popisania umowy. W przypadku, gdy nabywca tuż przed złożeniem podpisu dowiaduje się o zadłużeniu, może dojść do zerwania negocjacji. Tego typu obawy sprawiają, że kupcy wolą unikać nieruchomości obarczonych zobowiązaniami finansowymi.

Czy sprzedaż zadłużonego mieszkania jest możliwa?

Oczywiście tak, chociaż jest to większe wyzwanie, niż w przypadku klasycznej sprzedaży. W przypadku mieszkania w spółdzielni – jeżeli długi związane są z nieuregulowaniem czynszu lub opłat za media – nabywca może się zobowiązać do uregulowania zaległości podczas podpisywania aktu notarialnego. Jednakże spółdzielnia może nie wyrazić zgody na sprzedaż bez wcześniejszego spłacenia zaległości, co wiąże się z chęcią złożenia jak najlepszej oferty potencjalnym kupcom oraz chęcią wyegzekwowania zapłaty od osoby, która odpowiada za powstanie długów. W przypadku długów wobec dostawców mediów, obciążeń publicznoprawnych lub hipoteki obowiązek uregulowania długu spoczywa na właścicielu zadłużonego mieszkania, a część – lub całość – kwoty uzyskanej podczas transakcji jest przekazywana odpowiedniemu podmiotowi w celu usunięcia długu. Sprzedaż takiego mieszkania jest możliwa, chociaż znalezienie chętnego kupca w krótkim czasie może stanowić poważny problem. Głównym przeciwnikiem jest w tym wypadku czas przewidziany na uregulowanie należności, zanim sprawa zostanie przekazana do urzędu, sądu – a po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku – w ręce komornika. W ostateczności dochodzi do licytacji komorniczej w celu zdobycia funduszy na pokrycie długów. Dla potencjalnych nabywców to doskonała okazja, gdyż mieszkanie można nabyć za cenę poniżej wartości rynkowej, jednakże dla właściciela oznacza to nie tylko utratę nieruchomości, ale również otrzymania niedostatecznej ilości gotówki na zakup nowego mieszkania.

Skup mieszkań – proste wyjście ze skomplikowanej sytuacji

Brak chętnych kupców, wezwania do zapłacenia długów, widmo licytacji komorniczej oraz strach przed eksmisją mogą skutecznie ograbić właściciela mieszkania z woli  do działania. Długotrwały stres odbija się na samopoczuciu i zdrowiu, co prowadzi do kolejnych problemów – nieraz wymagających dodatkowych wydatków. Alternatywą dla poszukiwania rozwiązania problemów z zadłużonym mieszkaniem na własną rękę jest kontakt z firmą, zajmującą się skupem nieruchomości. Tego typu przedsiębiorstwa mogą odkupić lokal od dłużnika i wypłacić atrakcyjną kwotę w gotówce, która często przekracza sumę, którą uzyskałby właściciel mieszkania podczas sprzedaży tradycyjnej po odliczeniu zaległych należności. Dzięki temu dłużnik nie musi samotnie stawiać czoła wierzycielom i komornikom, których metody rzadko należą do przyjemnych bądź wyrozumiałych.

Firmy zajmujące się skupowaniem mieszkań podchodzą do każdego przypadku indywidualnie i w krótkim czasie przedstawiają ofertę dopasowaną do potrzeb klienta. Współpraca z przedsiębiorstwem oznacza, że wierzyciele zyskują wiarygodną rękojmię, która gwarantuje zwrot pieniędzy, co zapewnia bardziej komfortowe warunki do dalszych działań. Dzięki temu właściciel zadłużonego mieszkania zyskuje gotówkę, którą może przeznaczyć na zakup nowego lokalu, a także świadomość, że w skrzynce pocztowej nie znajdzie się powiadomienie o dacie licytacji komorniczej. Współpraca z firmą skupującą nieruchomości zapewnia możliwość uregulowania mieszkań obciążonych hipoteką oraz dogodnej negocjacji z komornikiem, co dla właściciela oznacza spokój ducha i możliwość wyjścia z trudnej sytuacji bez konieczności podejmowania decyzji pod presją czasu.

Więcej informacji na temat sprzedaży zadłużonego mieszkania można znaleźć na stronie https://zadluzonemieszkanie.pl/ 

By admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *