jak koty pokazuja milosc
(Zaktualizowano: 3 października, 2023)

Powszechnie panuje błędne przekonanie, że koty nie są czułe, a to dlatego, że psy mają bardziej wyraźne sposoby okazywania uczuć, podczas gdy koty wykorzystują subtelne gesty. Od mruczenia po trzymanie się blisko – dowiedz się, jak koty okazują miłość!

Często mówi się, że psy są bardziej czułe niż koty, ale to nieprawda. Faktem jest, że psy wykorzystują bardziej intensywny język ciała i dużo służący do całowania język, co sprawia, że wydają się bardziej okazywać uczucia. Jednakże, choć koty nie merdają ogonem (chyba że są zły), to nie oznacza, że nie okazują miłości. Koty mają bardziej subtelne sposoby okazywania uczuć, ale to nie oznacza, że ich więź z właścicielem jest mniej silna.

Dowiedz się więcej o tym, jak koty okazują uczucia, korzystając z naszego zestawienia ulubionych kocich gestów. Na pewno zachwycisz się nad nimi!

Zobacz również: Kong dla psa – czym go wypełnić, aby spełniał swoją rolę?

Jak koty okazują uczucia?

Możesz zauważyć, że Twój kot jest bardziej skłonny do wędrówek, gdy jesteś w domu; może odpoczywać w innej części domu lub po prostu wędrować z pokoju do pokoju. Niektórzy właściciele błędnie interpretują to jako brak zainteresowania ze strony kota i myślą, że ich pupile nie zwracają uwagi na ich obecność.

Nic jednak nie może być dalsze od prawdy! Koty są bardziej skłonne do eksploracji i interakcji z otoczeniem, gdy czują się zrelaksowane i komfortowo w obecności człowieka. Jeśli więc Twój kot często przemieszcza się po domu, gdy jesteś z nim, potraktuj to jako subtelny znak tego, jak kot okazuje uczucia! Ważne jest, aby zrozumieć, że koty okazują uczucia na swój sposób, a niekoniecznie tak, jak to robią psy.

Zobacz również: Ciąża u kotka – Ile trwa ciąża u kota? Ciąża kota – ile trwa?

Język ciała

Język ciała jest bardzo ważny, szczególnie język ogona, gdy rozważamy, jak koty okazują miłość. Możemy wiele powiedzieć na podstawie sposobu, w jaki kot trzyma swój ogon. Często podczas okazywania uczuć koty używają swojego ciała i ogona jako formy ekspresji. Czasami owijają się wokół twoich nóg, a nawet po prostu siedzą na tyle blisko, że ich ogon dotyka cię, kiedy nim machają. Bardzo szczęśliwa pozycja ogona kota jest wyprostowana, z lekkim wygięciem u góry, co oznacza, że kot cieszy się na twój widok!

Podobnie, jeśli kot czuje się na tyle swobodnie, że oferuje swoje brzuchy do pocierania, jest to ostateczny znak zaufania i przywiązania.

Chociaż koty nie potrafią powiedzieć „kocham cię”, mogą wykorzystać dostępne im sposoby wokalizacji, aby pomóc w przekazaniu swoich uczuć. Mruczenie jest często używane jako oznaka przyjemności i zadowolenia. Wyraża się to często podczas bliskiego kontaktu, takiego jak głaskanie czy pielęgnacja, ale mruczenie nie oznacza tylko przyjemnych doznań dla Twojego kota. Poprzez wokalizację kot daje Ci znać, jak bardzo podoba mu się czas spędzony w Twoim towarzystwie. Chociaż w tym mruczeniu może być element „proszę, nie przestawaj!”, kot mówi również „kocham Cię!”.

Zobacz również: Ile żyje kot?

Kontakt wzrokowy

Kontakt wzrokowy może być onieśmielający i trudny do odczytania, a jego znaczenie jest zupełnie inne u różnych gatunków. Chociaż słyszeliście, że nie należy nawiązywać kontaktu wzrokowego z gorylem, ponieważ jest to oznaka agresji, istnieją inne zwierzęta, które wykorzystują gapienie się jako sposób na okazanie miłości. Oczy są oknem do duszy.

Kontakt wzrokowy jest ogromnym czynnikiem w tym, jak koty okazują miłość. Długie, przeciągające się, nie mrugające spojrzenie może nie wydawać się najbardziej przyjaznym gestem dla człowieka, ale musisz pomyśleć o tym z perspektywy kota. Koty nawiązują kontakt wzrokowy tylko z osobami, które lubią i są nawet znane z tego, że robią „pocałunki w oczy”! To jest, gdy kot wpatruje się w nas z pół zamkniętymi powiekami i powoli mruga wielokrotnie. Jest to gest, który może być odwzajemniony, więc jeśli zauważysz, że Twój kot daje Ci „buziaka”, dlaczego by nie odwzajemnić mu tego w zamian?

Pielęgnacja

Koty są niesamowicie higienicznymi zwierzętami, które lubią dbać o siebie. Bez względu na to, czy właściciel pozwala im na czesanie, szczotkowanie, czy nawet mycie zębów, sesje pielęgnacyjne stanowią dla kotów jedno z najbardziej intensywnych doświadczeń związanych z budowaniem więzi. Nie należy lekceważyć potęgi grzebienia.

Wśród zwierząt i w rodzinach kotów, pielęgnacja stanowi sposób na okazywanie sobie wzajemnego przywiązania. Niektóre koty rozszerzają tę czynność również na ludzi, liznąć ich jakby lizały swoje własne futro. Jest to sposób na wymieszanie zapachów i najdoskonalszy gest w okazywaniu uczuć przez koty.

Lizanie i gryzienie

Czasami może się wydawać, że Twój kot zachowuje się agresywnie, podczas gdy w rzeczywistości próbuje okazać przywiązanie. Kłapanie lub kładzenie łap nie zawsze jest najprzyjemniejszym gestem, jakiego można otrzymać jako człowiek, ale ważne jest, aby zrozumieć kontekst. Kocięta „ugniatają” swoje matki podczas karmienia, aby zwiększyć dopływ mleka, więc kiedy te same gesty są stosowane w stosunku do właścicieli, są one zdecydowanie wyrazem miłości!

Podobnie, chociaż nie należy zachęcać do „miłosnych ukąszeń”, te delikatne ukłucia są często oznaką przywiązania, a nie agresji.

Pocieranie policzków i uderzenia głową

Obejmowanie głowy i ocieranie się o policzek to zachowania społeczne, których koty uczą się i wyrażają w trakcie swojego życia. Oba są sposobami budowania więzi i przywiązania przez koty do innych zwierząt, a także do ludzi, z którymi się zżywają.

Koty posiadają niezwykle wyrafinowany zmysł węchu i kiedy darzą miłością inne stworzenie, próbują oznaczać i wymieszać z nim swoje zapachy. Głaskanie po głowie i ocieranie się o policzki jest dla nich skutecznym sposobem, aby to zrobić – i powiedzieć „kocham cię!”.

Jak koty okazują miłość?

Zawsze jest to inaczej! Chociaż istnieje wiele znaków i wspólnych zachowań, które świadczą o kocich uczuciach, nie ma lepszego sposobu na stwierdzenie, że kot wykonuje gest miłości, niż nawiązanie silnej, indywidualnej więzi ze swoim pupilem.

Artykuł powstał we współpracy z https://www.dogsy.com.pl/akcesoria-dla-psa/

By admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *