Kong dla psa
(Zaktualizowano: 3 maja, 2023)

Kong dla psów jest jedną z najbardziej nieocenionych zabawek, pozwalających psu na realizację swoich potrzeb gatunkowych. Wypełniając go pysznym jedzeniem możemy zapewnić zwierzakowi możliwość gryzienia i lizania, dzięki czemu psiak ma możliwość wyciszenia się. Choć wielu opiekunów ceni sobie tę zabawkę, często mają problem ze znalezieniem odpowiedniego jedzenia. Czym napełnić Konga, by spełniał swoją rolę? Czym wypełnić Kong dla szczeniaków, a czym dla dorosłych psów?

Kong dla psa – jak używać?

Kong dla psa jest zabawką w kształcie bałwanka, wykonaną z wytrzymałej gumy kauczukowej. Konstrukcja Konga pozwala na wypełnienie zabawki jedzeniem w taki sposób, by pies musiał wysilić się, chcą wydobyć je ze środka przy pomocy języka. Sama zabawka, bez wypełnienia nie jest dla zwierzaka atrakcyjna. Jednak wraz z nadzieniem sprawia, że psiak może żuć, gryźć i lizać realizując swoje potrzeby behawioralne i uspokajając się w stresowych sytuacjach.

Aby Kong dla psów się sprawdzał musi być wypełniony miękką zawartością, w postaci pasty lub pasztetu. Czym wypełnić Kong, by spełniał swoje zadanie? Poniżej kilka propozycji!

Czym faszerować Konga?

Pomysłów na pasztet do Konga jest tyle, ile ludzi. Choć producent zabawki poleca oryginalną pastę, jej koszt i kiepskiej jakości skład sprawiają, że nie jest to najlepsze rozwiązanie. W zależności od tego, co lubi nasz pies można jednak dobrać różnego rodzaju nadzienia.

Jednym z najprostszych sposobów na napełnienie Konga jest kupno zwykłej mokrej karmy, która ma konsystencję pasztetu. Zbita struktura sprawia, że stosunkowo łatwo jest nadziać nią zabawkę, jednocześnie nie mamy obaw co do tego, że zawartość zabawki zaszkodzi naszemu pupilowi. W ten sposób zadbamy o zdrowie naszego pupila, nie dając nadprogramowych, niezbilansowanych smaczków i wliczając zawartość Konga do jego diety.

Jeśli psiak słabo toleruje mokrą karmę w diecie, można spróbować również spróbować wypełnić Konga namoczoną suchą karmą. Wystarczy zalać chrupki i poczekać, aż całość przybierze postać kleiku, a następnie upchnąć farsz do wnętrza zabawki.

Zwierzaki na diecie BARF oraz te dobrze tolerujące różne dodatki w diecie mogą spróbować również nadziać Konga dla psa mięsem mielonym. Można również samemu skomponować pastę do Konga.

Pasta do Konga dla psa – jak zrobić?

Warto zastanowić się, co nasz pies najbardziej lubi. Dla wielu zwierząt ekstra nagrodą będzie surowe lub gotowane mięso, a także masło orzechowe, które ze względu na dużą zawartość tłuszczu jest dla psów bardzo smakowite.

Możemy sami spróbować przygotować pasztet do Konga, z gotowanego lub pieczonego mielonego mięsa bez przypraw. Oprócz tego możemy skorzystać ze zblendowanych owoców lub warzyw, jeśli nasz pies lubi takie przysmaki. Jeśli do tego dodamy odrobinę stuprocentowego masła orzechowego (z orzechów ziemnych), otrzymamy pyszną pastę o idealnej konsystencji, której nie oprze się żaden pies.

Co mrozić w Kongu? 

Dla zwiększenia poziomu trudności, możemy częściowo lub całkowicie zamrozić zabawkę z zawartością. Wówczas zwierzak będzie musiał się bardziej wysilić, by dostać się do środka, dzięki czemu zabawa zajmie mu więcej czasu. Mrozić można właściwie wszystko – zarówno mokrą i suchą karmę, jak i mięso czy samodzielnie skomponowane pasty. Warto jednak pamiętać, że mrożenie Konga w przypadku szczeniąt i psów o osłabionej odporności może przyczynić się do przeziębienia i problemów z zapaleniem gardła, dlatego nie zawsze będzie to dobre rozwiązanie.

By admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *