Praca na lotnisku
(Zaktualizowano: 22 września, 2023)

Lotnisko to miejsce, które kojarzy się wyłącznie z podróżami. Właśnie tu samoloty startują i lądują. Należy jednak pamiętać, że to również miejsce, w którym zatrudnionych jest setki, a nawet tysiące osób. Na lotnisku można podjąć się pracy w wielu zawodach. Gdzie możesz się zatrudnić i jakie umiejętności są wymagane? Przeczytaj.

Kontroler ruchu lotniczego lub personel obsługi

Jednym z najbardziej kluczowych stanowisk na lotnisku jest kontrola ruchu lotniczego. Kontrolerzy monitorują i kierują ruchem samolotów na pasie startowym. To oni pilnują, by samolot wylądował bezpiecznie na lotnisku czy prawidłowo poruszał się w przestrzeni powietrznej. Stanowisko wymaga przede wszystkim umiejętności radzenia sobie ze stresem, a także ogromnej precyzji. Aby sprawdzić się jako kontroler ruchu, trzeba też szybko myśleć i często rozwiązywać trudne sytuacje. O wymaganiach potrzebnych w pracy kontrolera ruchu lotniczego dowiesz się więcej na mojapraca.org.pl.

Ciekawe stanowiska na lotnisku ma również personel obsługi – grupa pracowników zapewniających pasażerom komfort i bezpieczeństwo. Do personelu obsługi zaliczyć można m.in. obsługę na stanowiskach odprawy, pracowników informacji czy portierów. To kluczowe osoby, które pomagają płynnie przebiegać codziennym operacjom lotniczym. W takiej pracy przydaje się umiejętność pracy zespołowej i komunikatywność. Od wspólnego działania personelu obsługi zależy, jak szybko i sprawnie przebiega np. kontrola bagażowa czy odprawa do samolotu.

Zobacz też: Jak śledzić paczkę InPost?

Personel naziemny, inżynierowie lotnictwa, pilot – co trzeba umieć?

Na lotnisku pracuje też personel naziemny, którego zadaniem jest obsługa techniczna samolotów, załadunek, rozładunek pasażerów i jego organizacja. Jest to zawód dla ludzi ceniących dynamiczną pracę, którzy lubią, gdy codziennie dzieje się coś nowego. Niezbędni w utrzymaniu dobrej kondycji samolotu czy jego naprawach są inżynierowie lotnictwa. W ich rękach leży konserwacja, diagnostyka i wszelkie naprawy usterek czy elementów samolotu. Jest to dziedzina techniczna wymagająca wielu lat nauki i doświadczenia. Nie każdy będzie mógł zostać inżynierem lotnictwa.

Jedną z najbardziej prestiżowych, ale i bardzo wymagających jest kariera pilota. To oni odpowiedzialni są za bezpieczne prowadzenie samolotu podczas startu, lotu i lądowania. Nie można zostać pilotem bez podstawowych kwalifikacji. Istnieje kilka licencji pilota i każda ma różne wymagania oraz daje inne uprawnienia. Karierę zwykle zaczyna się od licencji PPL, a później pracuje nad uzyskaniem wyższych. Im wyższa licencja, tym więcej wymaganych jest godzin szkolenia lotniczego. Aby latać samolotem pasażerskim i wozić ludzi, wymagana jest licencja CPL i ATPL (najwyższa licencja, umożliwiająca pracę jako kapitan lub pierwszy oficer w linii lotniczej).Poza wymienionymi wyżej zawodami, na lotnisku można znaleźć zatrudnienie również jako część personelu ds. bezpieczeństwa lotniczego. Odpowiada się wówczas za m.in. przeprowadzanie kontroli bagażu czy pasażerów. Ważne zadania na lotnisku pełni również personel ds. obsługi technicznej. Odpowiada on za utrzymanie w nienagannym stanie infrastruktury lotniska, m.in. terminali, pasów startowych czy wież kontrolnych.

Artykuł sponsorowany

By admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *