(Zaktualizowano: 18 października, 2023)

Żaden prezent nie obejdzie się bez opakowania. Opakowanie też jest częścią prezentu, może nie najważniejszą, ale bezsprzecznie mówi dużo. Rodzaj opakowania jest uzależniony od kontekstów – od okazji i osoby obdarowywanej. Każdy się zgodzi, że opakowanie urodzinowe na prezent dla dziesięcioletniego chłopca będzie wyglądać inaczej niż opakowanie na prezent na osiemdziesiąte urodziny biznesmena. Sprawdźmy więc, jak dobrać opakowanie do okazji.

Co wziąć pod uwagę?

Zacznijmy od tego, że pakowanie prezentów świątecznych zaczyna się od wyboru papieru. Tak jak już wiemy, liczą się konteksty. Bardzo wiele znaczy kryterium hierarchii, wieku i zażyłości. Jeśli pracownicy firmy chcą podarować wspólny prezent kierownikowi albo jeszcze lepiej szefowi, powinni dołożyć starań, aby było gustowne. Z tego względu lepiej postawić na stonowane kolory papieru bez przesadnych zdobień. Inną kwestią jest wiek osoby obdarowywanej i obdarowującej. Najprzyjemniejszym aspektem pakowania prezentów jest wybór papieru. To jasne, że śmieszne i urocze motywy bałwanków, reniferów i Mikołaja spodobają się dzieciom, ale jeśli osobą obdarowaną jest osoba starsza, warto pomyśleć o bardziej stonowanym papierze. Oczywiście opakowanie na prezent nie może być nudne. Warto rozejrzeć się za oldschoolowym papierem z klasycznie narysowanym Mikołajem i saniami. Żadne uproszczone grafiki (je zostawmy dla dzieci), a prawdziwie pięknie wyrysowane świąteczne postaci.

Kolorystyka

Trzy podstawowe świąteczne kolory? Zieleń, czerwień i złoto. W te kolory ubieramy choinki, przystrajamy stoły, w te kolory ubieramy się do kolacji wigilijnej. Opakowania na prezent świąteczny nie mogłyby się bez nich obyć. Jednakże jeśli chcemy spróbować czegoś nowego, warto rozejrzeć się za opakowaniami o metalicznej kolorystyce – połączenia złota ze srebrem lub z brązem albo brązowym wyglądają pięknie, romantycznie, ale z powodzeniem mogą też być opakowaniem dla prezentu dla starszych. Warto też pomyśleć o kolorystyce nawiązującej do zimy – granat, błękit, biel z motywami gwiazd lub bałwanków wyglądają bardzo ładnie i powinny przypaść do gustu nastolatkowi. Równie wielką popularnością cieszą się połączenia pudrowego różu z czerwienią, idealnego dla dziewczynki. Jest też opcja odejścia od klasycznych barw i motywów świątecznych. Coraz częściej spotkamy papier ozdobiony motywem z bohaterami znanych serii filmowych.

A co z torebką?

Torebka prezentowa jest dobrym zamiennikiem dla pudełka. Ktoś zapyta, co lepsze: pudełko czy torebka? Prawdę mówiąc, w tej walce nie ma wygranego ani przegranego, bo obie opcje sprawdzą się zawsze i wszędzie. Jedyne, co je wyróżnia to to, że częściej kupujemy torebki, co wiąże się z oszczędnością czasu. Oczywiście możemy kupować gotowe opakowania prezentowe. Jeśli jednak chcemy zapakować prezent w papier, wpierw musimy nieco poćwiczyć technikę owijania opakowań, co nie dla wszystkich jest takie łatwe. Z pewnością jednak papier czyni prezent bardziej dopracowanym i spersonalizowanym.

Artykuł sponsorowany

By admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *