Rok 2022 będzie rokiem pełnym zmian. Program Nowego Ładu, który wejdzie w życie, sporo namiesza. Dla niektórych osób wprowadzone zmiany będą korzystne, a dla niektórych będą w ogóle nieopłacalne. Mowa tutaj na przykład o przedsiębiorcach, bo to właśnie oni najgorzej ucierpią. Czy to będzie początek likwidacji jednoosobowych działalności gospodarczych? Co przyniosą wprowadzone zmiany? Co musisz wiedzieć jako osoba samozatrudniona?
Nowy Polski Ład – co przewiduje?
Nowy Polski Ład jest programem, który przewiduje kilka zmian społecznych i gospodarczych. Tak jak zostało wspomniane na wstępie, przedsiębiorcy nie uzyskają z tego względu korzystnych aspektów. A to dlatego, że składki i podatki dla nich stosunkowo wzrosną. Dla niektórych działalności gospodarczych płacenie takich składek będzie w ogóle nieopłacalne. W przypadku jednoosobowych działalności gospodarczych będzie to szczególnie zauważalne. Nowy Polski Ład oprócz tego przewiduje kilka innych zmian. Chodzi tutaj między innymi o służbę zdrowia, a dokładniej o zwiększenie wydatków na nią, zwiększenie wydatków na emeryturę (będzie ona zwiększona tylko dla osób ze świadczeniami nieprzekraczającymi 2500 złotych). Co więcej, rząd planuje wspomóc młode rodziny w zakupie przez nich mieszkania, a także zmniejszyć bezrobocie poprzez wygenerowanie nowych miejsc pracy.
Czy to znaczy, że to już koniec jednoosobowych działalności gospodarczych?
Oczywiście jednoosobowe działalności gospodarcze mogą nadal istnieć. Jednak każdy mądry przedsiębiorca, nie będzie chciał już takiej firmy prowadzić, ponieważ jej działalność nie będzie dla niego już tak atrakcyjna/opłacalna. Wprowadzenie takich podwyżek składek i podatków skazuje większość firm na pewnego rodzaju samobójstwo, o ile podejmie się ich dalszego prowadzenia. Ze względu na to, że działalność gospodarcza dla samozatrudnionych nie będzie przynosiła większych korzyści, to przedsiębiorcy szukają już alternatywnych rozwiązań. Jedni zastanawiają się, aby przekształcić jednoosobową działalność gospodarczą na spółkę z o.o. Inni rozważają jeszcze, aby przejść na umowę o pracę.
To opłaca się zostawać w jednoosobowej działalności gospodarczej czy nie? – podsumowanie informacji
Jak można wywnioskować z powyższych informacji, prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej nie będzie już opłacalne. Posiadanie większej firmy w formie działalności to również większe koszty jej utrzymania. Z dużym problemem będą musiały zmierzyć się też małe działalności, ponieważ dla mechaników czy też zwykłych sklepikarzy podwyżki staną się ogromnym obciążeniem. A zatem wniosek z tego jest taki, że jeśli niektórzy przedsiębiorcy nie zdecydują się przejść na spółkę z o.o. bądź na umowę o pracę, to wówczas prowadzona przez nich działalność może być dla nich początkiem końca biznesu. Podwyżki podatków i składek zdrowotnych, którymi zostaną obarczeni przedsiębiorcy, doprowadzą też do sytuacji, w której za świadczone przez nich usługi trzeba będzie zapłacić znacznie więcej. Krótko stwierdzając: sytuacja na rynku stanie się nieciekawa.