Dobrze utrzymana, lśniąca szata czworonoga nierzadko jest powodem do dumy. Prawidłowa pielęgnacja sierści psa wymaga jednak od opiekuna dużej systematyczności. Ważne są regularne kąpiele, prawidłowa dieta wraz z suplementacją oraz dokładne szczotkowanie lub trymowanie sierści. Jak dbać o sierść psa na co dzień?
Rodzaje sierści u psów
Większość z nas kojarzy wyłącznie podział na psy długo-, krótko- i szorstkowłose. Sprawa jednak nie jest taka prosta. Istnieją trzy typy podziałów psiej sierści. Pierwszy odnosi się do jej długości. Tu możemy wyróżnić sierść krótką (np. doberman), długą (np. chart afgański), średniej długości (np. owczarek niemiecki) i mieszaną (np. spaniele), a także brak sierści u psów nagich (np. nagi grzywacz chiński).
Kolejny podział dotyczy warstw sierści: psy z podszerstkiem i bez podszerstka. Choć podszerstek pełni istotną funkcję w zakresie termoregulacji czworonoga, wymaga on regularnego wyczesywania, by pozbyć się nadmiaru martwego, gęstego, puszystego włosa.
Ostatni podział dotyczy struktury sierści. Można wyróżnić sierść jedwabistą (np. yorkshire terrier), gładką (np. buldog francuski) szorstką (np. foksterier), lokowatą (np pudel) i skręconą w sznury (np. puli czy komondor).
Jak prawidłowo i jak często myć psa?
Częstotliwość kąpieli w znacznej mierze zależy od typu sierści. Podczas gdy dobermany czy inne psy krótkowłose praktycznie nie będą wymagały mycia, o ile nie wytarzają się w błocie, w przypadku pudli czy maltańczyków taka pielęgnacja powinna być obowiązkowo wpisana w nasz harmonogram.
Bez względu na rodzaj sierści, warto przyzwyczajać psa do kąpieli od małego, by cały proces nie wiązał się z nadmiernym stresem. Dzięki temu, jeśli nasz pies wytarza się w padlinie lub będzie wymagał kąpieli leczniczych, nie będziemy musieli sprzątać całej łazienki i szarpać się ze spanikowanym futrzakiem.
W przypadku psów z bardziej wymagającą szatą, ważne jest by wybrać odpowiednie akcesoria do pielęgnacji psiej sierści – w tym szampon, a w razie potrzeby również odżywkę. Podczas kąpieli powinniśmy dbać o to, by nie zalać wodą wnętrza uszu i by szampon nie dostał się do oczu zwierzaka.
Szczotkowanie i trymowanie psa
Najistotniejszym elementem pielęgnacji sierści jest regularne szczotkowanie. Dotyczy to zarówno psów z podszerstkiem, jak i tych bez. Podobnie jak w przypadku kąpieli, zabieg ten wymaga przyzwyczajania zwierzęcia od małego, co pozwoli uniknąć nieprzyjemności i stresu.
Najbardziej problematyczna będzie pielęgnacja długiej sierści psa z podszerstkiem. Oprócz wyczesywania martwego włosa bardzo ważne będzie rozczesywanie sierści, by nie dopuścić do powstawania kołtunów. Konieczna będzie do tego specjalna szczotka dla psa, dopasowana do rodzaju sierści. Psy długowłose będą wymagały czesania nawet kilka razy w tygodniu, a w przypadku psów z gęstym podszerstkiem w okresie linienia – nawet codziennie. Do wyczesywania nadmiaru podszerstka doskonale sprawdzi się szczotka dla psa zwana Furminatorem, która błyskawicznie pozwoli usunąć nadmiar martwego, puchowego włosa.
Oprócz tego, niektóre psy szorstkowłose będą wymagały również trymowania. Jest to proces ręcznego usuwania martwych włosów. Możemy robić to samodzielnie lub zgłosić się do groomera, który ma wiedzę na temat tego, jak postępować ze specyficznym rodzajem włosa.
Odpowiednia dieta a stan sierści
Na stan sierści naszego futrzaka ogromny wpływ ma również prawidłowa dieta. Jeśli psiak na co dzień spożywa kiepskiej jakości karmę lub zmaga się z problemami zdrowotnymi, jego włos będzie w fatalnej kondycji.
Aby utrzymać sierść w dobrym stanie ważne jest, by pies jadł wysokomięsną, dobrej jakości karmę, która zapewni mu odpowiednie przyswajanie wszystkich niezbędnych składników. Oprócz tego możemy do diety naszego pupila włączyć suplementy, które pomogą utrzymać lśniącą i gładką sierść. Są to między innymi oleje rybie, bogate w kwasy omega3, a także suplementy bogate w cynk i biotynę.