Większość z nas żyje dziś w bardzo szybkim tempie, skupiając się bądź to wyłącznie na pracy zawodowej, bądź też dzieląc czas między pracę a rodzinę. W jaki sposób, w grafiku wypełnionym obowiązkami od rana do wieczora, wygospodarować choć odrobinę czasu na aktywność fizyczną? Podpowiadamy!
Po pierwsze – ułóż plan minimum
Co to oznacza? Żeby zmobilizować się do codziennej porcji aktywności fizycznej, warto ułożyć plan minimum, który będzie łatwy do realizacji i dostosowany do indywidualnych potrzeb. Taki plan powinien zawierać konkretne cele, które chcemy osiągnąć, np. codzienny spacer, trening na siłowni lub jogę w domu. Ważne jest, aby wyznaczyć sobie realistyczne cele. Jeśli praca wraz z dojazdami zajmuje Ci 10 godzin dziennie, a po przyjściu do domu zajmujesz się jeszcze przygotowaniem posiłku i dziećmi, nie zakładaj, że codziennie będziesz trenować na siłowni przez 2 godziny. Zaplanuj 30 minut marszobiegu i zrealizuj ten cel. Jeśli wytrwasz w swoim postanowieniu, przy tak dużym obciążeniu obowiązkami, zasłużysz nie tylko na gratulacje i słowa uznania, ale nawet na sportowe medale i puchary!
Po drugie – nie zakładaj, że uda Ci się od razu
Zmiana nawyków nie jest łatwa i nie następuje od razu w sposób trwały. Nie obwiniaj się, jeśli na początku codzienne treningi będą Ci „wypadać”. Jednego dnia może się okazać, że musisz pomóc dziecku w nauce, innego, że trzeba zrobić dodatkowe zakupy, bo o czymś zapomnieliście. To normalne. Chodzi jedynie o to, żeby „odpuszczanie” sobie nie stało się regułą. Jeśli okaże się, że dziś nie masz czasu na pełen trening, zrób krótszy. Nawet 5 albo 10 minut szybkiego marszu jest lepsze niż nic. Oczywiście bardzo krótka aktywność fizyczna nie przyniesie organizmowi wielu korzyści prozdrowotnych, ale sprawi, że stanie się Twoim nawykiem.
Po trzecie – nagradzaj się!
To ważny element wprowadzania w życie nowych nawyków. Nagrodą może być wszystko – czekolada, wyjście do kina, bukiet kwiatów. Dobrym pomysłem jest też np. zakup medali z grawerem. Znane sklepy internetowe z trofeami sportowymi, takie jak np. Boccale oferują je w atrakcyjnej cenie i w wielu dostępnych opcjach. Po każdym miesiącu wytrwania w swoim postanowieniu możesz nagrodzić się takim medalem z odpowiednim napisem. W ten sposób po roku zyskasz kolekcję, która nie tylko będzie napawać Cię dumą, ale może mieć nawet walory pedagogiczne, co jest dość istotne, jeśli masz dzieci. To jeden ze sposobów na pokazanie im, że konsekwencja w dążeniu do celu zawsze przynosi efekty.
Po czwarte – zdecyduj się na aktywność, którą lubisz i poszukaj wsparcia innych
Decydując się na aktywność fizyczną, warto wybrać taką, którą lubisz i która sprawia Ci przyjemność. Taka aktywność będzie łatwiejsza do utrzymania w dłuższej perspektywie czasowej, co zwiększy szanse na osiągnięcie zamierzonych celów. Jeśli nie wiesz, jaka aktywność Ci odpowiada, spróbuj różnych form, aż znajdziesz taką, która Cię zainteresuje i będzie Ci sprawiać przyjemność.
Jeśli nie jesteś typem samotnika, prawdopodobnie łatwiej będzie Ci wytrwać w Twoim postanowieniu, jeżeli poszukasz wsparcia wśród bliskich lub znajomych. Możesz np. umówić się na wspólny trening lub dołączyć do grupy fitness, gdzie spotkasz osoby o podobnych zainteresowaniach i zainspirujesz się do dalszej pracy nad sobą.